Yazma Oyaları Örnekleri 2018

Anadolu kültürümüzün önemli ve kıymetli parçaları arasında yer alan ve günümüzde de hemen her kesimden bayanın evlerinde, dışarıya çıktıklarında ya da misafir gezmelerinde sıklıkla kullandığı yazmalar, adeta geçmişle günümüz arasında kurulmuş bir köprü vazifesi görmektedir.

Bununla birlikte bizim kültürümüzde yazmaların kenarlarına mutlaka bir oya örneğinin işlenmesi gerekmektedir; zira yazmalar, kenarlarındaki oyalarla bütünleştiğinde hem çok daha zengin ve estetik görünmektedir, hem de daha bir anlam kazanmaktadır.

Özellikle son dönemlerde yazma kenarlarına işlediğimiz oya örneklerinde ciddi oranda bir çeşitlilik meydana gelmiştir ve çiçek motifleri, kurdele ve fiyonk örnekleri gibi son yazma oyaları ile yazmalarda modern rüzgârlar esmeye başlamıştır.

Yazmalarınızı zenginleştirme noktasında kenarlarına oya yapacağınız zaman yazmanın içerisinde yer alan renkleri ve desenleri göz önünde bulundurmayı unutmayın; çünkü bu şekilde oya ile yazma arasında uyum sağlanacak ve ortaya çok daha gösterişli yazmalar çıkacaktır.

Bununla beraber kimi zaman da zıtlıklardan yola çıkılarak son derece estetik yazmaların zihninizin bir köşesine not edin ve zaman zaman da zıtlıklardan faydalananın.

Tığ işi yazma oyaları uygulaması yapılırken uygulanması gereken belli başlı birtakım teknikler bulunmaktadır.

  • İğne oyası tekniği,
  • Normal tığ işi,
  • Mekik oyası tekniği,
  • Fiyonklu oyalar gibi birbirinden farklı tekniklerle ortaya birbirinden farklı ve şık, harika son yazma oyaları çıkarabilirsiniz.

 

Yorum Yapın!