Takı Yapılışı ( Anlatımlı)

Takı tasarımı, insanlığın gelişim serüvenine paralel olarak günümüze kadar gelmiştir.  İnsanlığın ilk evrelerinde doğal taşlarla yapılan takılar, zamanla değerli madenlerle tasarlanan çok değerli eşyalar olarak karşımıza çıkmıştır.

Ancak bir takıda ne kadar değerli taş kullanırsanız kullanın tasarımsal yanı zayıf olan takılar, sadece üzerinizde gezdireceğiniz kumbaralardan ibaret kalmaktadır. Oysa takıların işlevi bu değildir.

Değerli taşların, madenlerin kullanılması onların yalnızca maddi değerini artırmaktadır. Görsel değerini artırmamaktadır.

Dolayısıyla şıklık ve zarafeti simgeleyen takıların ince bir zeka ve görsel zevkle taçlandırılarak tasarlanması gerekmektedir.

Takı tasarımı son dönemde oldukça revaçtadır. Fabrikalaşma anlayışına bağlı olarak, seri üretim faaliyetleri takı tasarım sektörünü de etkilemiştir.

Ancak takılar fabrikalarda toplu olarak üretilse de, bireysel anlamda takı tasarımcılarının yeteneklerini ve üretimlerini yok edemezler.

Çünkü fabrikalaşmanın yaptığı tasarım değil sadece üretimdir. Takı nerede üretilirse üretilsin kaynağı yine bireysel yeteneklere dayanır.

Dolayısıyla bireysel anlamda çok basit taşlarla, basit maliyetlerle gayet iyi bir şekilde yapılabilmekte ve büyük ilgi görmektedir

Takı tasarımında bazı teorik bilgiler edinmek için kurslara yazılmanızda fayda var.

Takı tasarımı genel olarak kolye, bileklik, yüzük ve küpe üzerine yapılır. Kullanılan araç ve gereçler basittir. Bu basit araçlarla yeteneğinize bağlı olarak harikalar yaratmak sizin elinizdedir.

Pense, ihtiyacınız olan önemli bir gereçtir. Takı yaparken yuvarlak uçlu ve düz uçlu özelliklere sahip pense takımına ihtiyacınız vardır.

Kolyelerde inci dizmek için ipek iplikler, boncuk dizmek için naylon iplikler kullanabilirsiniz.

Ve tabi yüzük yapmak için parmak ölçüm çubuğu kullanmanızda yarar vardır.

İlerleyen dönemlerde özel taşlar satın alarak tasarımlarınızı geliştirebilirsiniz.

Ancak takı yapılışı için, kurslara gitmeniz faydanızadır. Takı yapımı için eğitmenlerin yönlendirmelerine ihtiyacınız olabilir.

 

Yorum Yapın!