Pilav Püf noktası ve yapılışı

Pilav yapımı son derece kolaydır. Kolay olduğu kadar da ince bir iştir. Bütün sulu yemeklerin yanında tüketilebilen ideal bir yemek olarak pilav, tercihe göre tek başına da tüketilebilir.

Çoğu zaman ne yemek yapmalıyım diye düşündüğünüzde pratik ve leziz bir yemek olarak adeta kurtarıcımızdır.

Bütün bu özellikleriyle sofralarımızın vazgeçilmezi olagelmiştir. Peki, yapımında ince hususlar gerektiren pilav, en iyi şekilde nasıl pişirilir?

Pilavda ölçüm çok önemlidir. Su bardağı olarak bildiğimiz o bardak türleri, bu ölçüm için baz alınabilir.

Öncelikle bir su bardağının ağzına kadar pirinç doldurunuz. Bu pirinci ıslatmanız önemlidir. Bardağın içinde el çabukluğu ve pratikliğiyle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer pilavda şehriye kullanmak istiyorsanız tereyağ, zeytinyağı ya da ay çiçek yağıyla bu şehriyeleri kavurun. Yalnız kavurma işleminin ideal derecede kısık ateşte yapılması çok önemlidir. Aksi taktirde bu şehriyeleri hızlı bir şekilde yakabilirsiniz.

Ardından su bardağı ölçüsüyle ıslattığınız pirinçleri kavrulmuş olan şehriyelerin üstüne boşaltabilirsiniz. Yemek yiyecek kişi sayısınca, iki bardak pirinç de tencereye dökülebilir. Yalnız yine altını çizmekte fayda var pirinçler ıslak olmalıdır.

Tencerede kavrulmuş olan şehriyelerle birlikte pirinci bir süre uyum sağlaması için karıştırınız. Yalnız bu işlem esnasında pirinçler kavrulmayacak.

Daha sonra, bu kısım çok önemli, tencereye su bardağı ölçüsüyle aktardığınız pirincin üzerine, yine aynı su bardağı ölçüsünün iki katına yakın bir oranda su boşaltın. Yani tencereye bir bardak pirinç boşalttıysanız, bir buçuk bardak su ilave etmeniz yeterli olacak.

Yine ideal bir ateşte bu pirincin suyunu çekmesini bekleyiniz.

Pilav yapılışı yapımı ince bir iştir. Pilav yapılışı yapımı kapsamında suyunu çeken tencere içindeki pilavın lapalaşmamasına dikkat etmelisiniz.

 

 

Yorum Yapın!