Örgü Motifleri ve modelleri

Örgü motiflerinin farklı farklı olmasının sebebi insanların görsellik olarak fark yaratma arzusundan ve rutinliğin sıkıcı bir hal almasının önüne geçmek istemesinden kaynaklanmaktadır.

Aslında her kullandığımız eşyanın temeli motiflere dayanır. Motifler fark yaratır, motifler bizi rutinlikten çıkararak bu farkın içinde kendimizi ifade etmemizi ve yansıtmamızı sağlar. Dolayısıyla farklı farklı motiflerin olmasının temel sebebi budur.

Motifleri Farklı, Yapılış Mantığı Aynı

Örgü motifleri temel örgü teknikleriyle yapılır.

Ne örgüsü yaparsanız yapın temel örgü tekniklerini bilmeniz gerekmektedir. Bu teknikler bütün örgüler türleri için geçerlidir, değişmez.

Değişen, sizin kullanım amacınıza göre yaptığınız eşyaların kendisidir. Masa örtüsü, eldiven, bere, çanta, atkı ne örerseniz örün temel örgü tekniklerini kullanırsınız.

Dolayısıyla aslında örgü yapmak bu noktadan hareketle çok kolaydır. Aynı teknik mantıktan hareketle çok işlevli eşyalar örebilmektesinizdir.

Örgü motifleri geometrik şekillerden oluşabilir. Kare tekniği, dikdörtgen tekniği, üçgen tekniği, daire tekniği geometrik şekilli örgülerde kullanılır. Örneğin zincir atarsınız ve bu zincirleri trabzan gibi çok farklı tekniklerle motiflere ve şekillere dönüştürürsünüz. Kuşkusuz bu işlem el becerisiyle ilgilidir.

El becerisi de zamanla kazanılacak bir beceridir.

Hayvan figürleri de örmek istediğiniz eşyanızda kullanılan güçlü motiflerdir.

Örgü motifleri ve yapılışı kapsamında bazı bilgilendirmelerde bulunduk. Unutmayın. Örgü motifleri farklılık gösterse de temel yapılış mantığı aynıdır.

Yorum Yapın!