Örgü Bere Nasıl Örülür? ( Tepeden Başlamalı)

Örgü bere örneği

Örgü bere örmek isteyen sevgili ev hanımlarına bugün tepeden başlamalı bere örneğinin anlatımını sunacağım.

İlk öncelikle bere yapımı içim şişimize yedi sekiz ve dokuz ilmek alıyoruz. Genellikle yedi ilmek bebek bereleri için kullanılmaktadır. Siz dokuz ilmekle başlayın.

Bir sıra ters ördükten sonra ön yüze gelelim. İlk ilmeği örmeden almayı unutmayacaksınız. Yani düz sıraya geldiğiniz zaman ilk ilmek örülmeden alınması gerekir. 2. ilmeğim hemen yanına gizli arttırma yapalım.

Şöyle ki; İlmeğin en dibinde yer alan ilmeği şişe takarak örünüz. İsterseniz şişe dolama yapın ve öyle arttırın. Seçim sizin.  Biz ise delikli olmasını istemediğimiz için gizli arttırma taktiğini kullandık. Sizin kolayınıza nasıl geliyorsa o yöntemi kullanın derim.

İlk arttırmada her ilmek için yanından gizli arttırma yapmamız gerekiyor.

Arka sırayı ters örelim. Arttırma gereken yerleri bilmeniz gerekiyor.

Kısacası ilk ilmeği örmeden önce alın ve hemen yanındaki ilmekten ilmeği çıkarın. Ardından yine örelim ve ilmek çıkardığımız ilmeği de örelim.  İlk arttırmada hatırlarsanız ilmeklerimi iki tane olmuştu bu sırada ki arttırma ile üçer ilmek oldu.

Arttırma yapacağımız yerler böylelikle belli oldu. Her defasında bir önceki sırada arttırılan ilmek yandan çıkarılarak örülmesi gerekmektedir.

Berenin tepe kısmı belli olmaya başlayacak ve üçgen arttırmalara devam edeceksiniz.

Örülecek kişi için arttırma yapılmalıdır. Çocuklar için 80 ilmek idealdir. Büyükler için ise 90 ile 110 ilmek tavsiye ediyorum.  85 İlmek olduğu zaman ölçüm yaparsanız daha iyi sonuç elde edersiniz.

Tepeden başlamalı örgü bere modelini elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştım. Kış günlerinde bereler bizler için olmazsa olmaz. Hazır satın almak istemeyen ev hanımları, hem kendilerine hem evlatlarına bu yapımı kolay bereden örebilirler

Ben hem oğluma hem kocama örmüştüm. Yapılışı gerçekten kolay bir bere. Takıldığınız yerleri hiç çekinmeden yorum yaparak bana bildirebilirsiniz. Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırım. Önümüzdeki günlerde daha başka bere anlatımları ile karşınızda olacağım. Beni takip etmeye devam edin. Beğendiyseniz facebook ve twitter’da paylaşabilirsiniz.

 

 

Yapılışı gayet kolaydır. Sizde zorlanmadan benim gibi örebilirsiniz.  Siyah modelin dışında tıpkı aşağıdaki gibi kelebekli ve renkli bere örneğini deneyebilirsiniz. Kız çocukları için ideal bir modeldir. Benim kızım severek takıyor..

 

 

Yorum Yapın!