Lif modelleri 2018

Tarihsel olarak çok eskilere dayanan banyo kültürü, Osmanlı hamamlarından günümüze kadar uzanan önemli bir alışkanlığı beraberinde getirmiştir. Bu banyo kültürünün değişmez gereçlerinden en önemlisi örgü liflerdir.

Son dönemde kozmetik mağazalarında ve büyük hipermarketlerin kozmetik reyonlarında satılan liflerin etkili olmadığı kadar sağlıklı olmadığı da bilinen bir gerçektir.

Dolayısıyla örgü lifler, banyo esnasında hem daha etkili bir işleve sahip olmaktadır hem de kullanılan iplerin türü ve hangi maddeden yapıldığı bilindiğinden insan sağlığı açısından güven teşkil etmektedir.

Örgü liflerin yapımı çok kolaydır. Çok basit bir şekilde anlatmak gerekirse, öncelikle zincir çekmeyi bilmeniz gerekmektedir.

Bu yazıda tığ ile zincir çekmeyi anlatmayacağız. Dileyen başka başlıklarımızda zincir çekmeyi okuyabilir.

Hangi şekilde örmek isterseniz isteyin, benzer mantıktan hareketle lif örebilirsiniz.

Şöyle ki, önce 3 adet zincir çekerek bu zincirleri halka şekline dönüştürün.

Halkaya dönüştürdükten sonra, ortaları tığın üzerine doldurunuz ve sırayı tamamlayın.

Ardından farklı renkte bir ipe geçiş yaparak aynı işlemleri periyodik şekilde uygulayın.

Bu gibi tekniklerle lif örebilirsiniz. Lif kategorisinde benzer metotlarla lif yapımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Lifleri motiflerle örebileceğiniz gibi çeşitli hayvan ve bitki figürleriyle renk renk güzel ürünler de ortaya çıkarabilirsiniz.

Ancak bu aşamaya geçebilmek için öncelikle tığ ile yapılan bazı basit teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Sonraki aşamalarda lif yapımı teknikleriyle birbirinden farklı renk seçimleriyle daha güzel motifler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yorum Yapın!