Kurdele Oyası Yapılışı ( Açıklamalı)

Gerek havlular gerekse tülbent kenarları oyalar ile süslenerek zenginlik vermektedir. Bu nedenle her geçen gün yeni bir oya çeşidi bayanlar tarafından türetilmektedir.

Her gün türetilen oya çeşitleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Gelişen ve yenileşen oya türlerinden bir tanesi de kurdele oyası yapılışı olmaktadır.

Kurdele oyası bulunduğu yere çok masum bir güzellik katmaktadır. Bebek yastıklarında veya bebek tüllerinde de kullanılması mümkün olan bu oya çeşidi yazma kenarlarında da seçilen renklere göre farklı güzellik katmaktadır.

Kurdele oyası yapılışına bir örnek vermek gerekirse, arpa boncuk ile yapılan kurdele oyası örneğini tarif edebiliriz.

Arpa Boncuk İle Yapılan Kurdele Oyası Anlatımlı

Arpa boncuk ile yapılmak istenen kurdele oyası için gerekli malzemeler arpa boncuk, kurdele (ince), tığ (21 numara, 0.55), makas, ip ve çakmak.

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra oya yapılışına geçebiliriz.

Bir adet arpa boncuğu tığa geçirelim.

Daha sonra tığın üzerine kurdelenin ucunu geçirelim. Kurdelenin bu kısmını boncuğun içinen geçirerek peşine ikini arpa boncuğu geçirelim.

Daha sonra kurdelenin içinden diğer boncuğu geçirelim.

Aynı işlemleri 6 adet arpa boncuğa tamamlayana kadar devam ettirelim.

Tüm boncuklar yan yana dizilip içerisinden geçirilen kurdeleler de tamamladıktan sonra seçilen kurdele ile aynı renkte olan ipi tığ ile tutarak dışarıda kalan tüm kurdele uçlarını birleştirelim.

Sabitlemek adına, üzerine iki zincir çekelim.

Kalan ipleri de keserek kurdele uçlarını da çatallaşmamaları için yakalım.

Böylece bir kurdele oyası modeli olmuş oldu.

Yorum Yapın!