künefe tarifi ve yapılışı

Doğu Akdeniz’in eşsiz mutfağının adeta assolisti olan künefe, yemeklerden sonra damak tadımızı doruklara çıkarmaktadır. Kadayıf ve peynirin şerbetle buluşmasıyla ortaya çıkan bu nefis lezzetin sırrını öğrenmek ister misiniz?

İşte size künefe tarifi:

Künefe temel olarak kadayıf, peynir ve şerbetten oluşmaktadır. Aslında malzemeler çok basittir. Ancak yapımı büyük bir tekniğe dayanır.

Öncelikle künefe için özel yapılmış tepsilerden tedarik etmelisiniz.

Daha sonra iki ince katmandan oluşan kadayıf hazırlamanız gerekmektedir. Kadayıfların ince katmandan oluşması çok ama çok önemlidir.

Gelelim peynir seçimine. Künefe peyniri tuzsuz olmalıdır. Zaten mantık olarak şerbetli tatlıya tuzlu bir malzeme koyamazsınız.

Dolayısıyla altını tekrar tekrar çizmek gerekirse, künefe peyniri tuzsuz olmak zorundadır. Doğu Akdeniz mutfağına özgü peynirler tercih etmelisiniz. Hatay peyniri, Antep peyniri, Urfa peyniri olabilir.

En kolay bulunabilen peynir çeşidi olan lor ya da dil peyniri de kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız iki ince katmandan oluşan kadayıfın arasında tercih ettiğiniz peyniri koyun.

Üstüne bir miktar şeker şurubu atın. Özel künefe tepsisinde kısık ateş üzerinde döndürerek pişirin. Kadayıf iki katmandan oluştuğundan tost misali ters çevirerek iki yüzünün de pişmesini sağlamak durumundasınız.

Künefenin pişmesi tamamlandıktan sonra ocağın üstünden alabilirsiniz. Son işlem olarak künefeye şerbet boşaltacaksınız. Daha sonra üstüne antep fıstığı ya da kaymak koyabilirsiniz.

Künefe yapılışı hakkında bilgi aldınız. Bu eşsiz künefe tarifini vakit kaybetmeden deneyebilirsiniz.

Yorum Yapın!