Kasnak Yapılışı Modelleri 2018

Kelime anlamıyla kasnak, birçok yerde farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Ancak en temel anlamda, geometrik bir kavram olduğunu bilmemiz yeterlidir.

Temel olarak şekillerle ilgilidir. Burada konumuz olan kasnak kavramının, bize temas eden yönü el işi modelleriyle ilgilidir. Farklı desenlerle evlerinizi süsleyen dantel modellerini, kasnakla yaparak, harikalar yaratabilirsiniz. Birçok kadın, kasnak yapılışı yapımı el işi modellerini hayranlıkla takip eder.

Ancak yalnızca uzaktan takip etmekle yetinir. Artık bu modelleri uzaktan takip etmeyeceksiniz. Siz de yapabileceksiniz. Bunun için izleyeceğiniz yolu sizlere teker teker aktaracağız. İşte kasnak el işi modelleri için izleyeceğiniz yol ve yöntemler:

Öncelikle bir atölyeden altıgen bir kasnak yaptırmalısınız. Yaptıracağınız altıgen kasnakla ilgili bilgi vermek gerekirse, çok basit bir şekilde ince çıtalardan oluşan altıgen şeklinde bir araçtır.

Bu altıgen kasnağın 6 köşesine de ince çivi çakılmaktadır. Her köşede 17 çivi bulunmakta, 6 köşesinde toplamda 102 çivi etmektedir.

Örneğin evinizdeki sehpanıza yıldız şeklinde bir dantel model yapmak istiyorsunuz.

Bunun için kasnak üzerindeki çivilere takacağınız ipler yardımıyla bir yıldız şekli oluşturuyorsunuz.

Bu yıldız şeklini çivilere dolanan iplerle kalınlaştırarak belirgin bir hale getiriyorsunuz.

Daha sonra tutkallar yardımıyla birleştirip üzerine boncuklar takabilirsiniz.

Siz de artık bu modelleri yapabileceksiniz. Biz genel teorik bilgileri aktararak kafanızda bir şeyleri şekillendirdik. Siz de pratik yaparak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Yorum Yapın!