Kanaviçe Modelleri 2018

Kanaviçe kare desenli keten kumaş üzerine çapraz işlemeler ile oluşturulan bir el işidir. Normal kumaşlarda kullanılan desenlere ise etamin denir. Kanaviçe yapımında kullanacağınız malzemeler satın alınan kanaviçe setinin içinde bulunmaktadır.

Bu setin içerisinde kumaş, kanaviçe iğnesi, desen modelinin üzerinde bulunduğu bir kâğıt, model için renk renk ipler. Modeller bazen kâğıt üzerine bazen de bir yastık kılıfı kumaşının üzerine basılarak bulunmaktadır.

Satın alınan kitin içerisindeki model size yol gösterecektir. Bazıları özellikle kumaş üstlerine basılmıştır ki işlemeniz kolaylaşsın diye.

Kanaviçe yapımı için her çarpı isimlendirilmiştir. A, B, C gibi harflendirmelerin yanında sayılar ile de isimlendirilebilmektedir. Kanaviçeye başlamadan önce kumaşın üzerinde ortayı bulmak gerekmektedir. Bu işlem için modeli dörde katlayarak yapabilirsiniz.

En orta kısım olarak kareyi belirleyebilirsiniz. Daha sonra kumaşı işlemeye başlayabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz ipi seçerek iğneye geçirin. Kitlerin içinde toplam 6 adet ip bulunmaktadır.

İpe sıkıca düğüm atın. Kanaviçeye başlarken ilk çarpının arkasına 2 veya 3 cm ip bırakarak başlayın. Bu ipliği sabitleyerek sıkıştırın. Bitirirken de ipin ucunu çarpıların altından geçirin.

Çarpıları oluşturmak da oldukça basittir.

Kumaşın üzerine arka yüzünden iğneyi sokarak çapraz şeklini oluşturun. Bu işlemi sol alt kutucuğun sağ üst kutucuğuna, sağ alt kutucuğun da sol üst kutucuğa birleştirerek çapraz oluşturmak mümkündür. Kolaylıklar dileriz ellerinize sağlık.

 

 

Yorum Yapın!