Filografi Örnekleri (Kolay)

Bir Ortadoğu sanatı olan filografi, çok kısa süre içinde dünyaya yayılarak evrensel bir nitelik kazanmıştır. Dini motiflerden, ideolojik simgelere, tuttuğunuz takımın armasına kadar birçok şekli filografi sanatıyla yapmanız mümkün. Peki bu eşsiz el sanatı nasıl yapılmaktadır? İşte filografiyle ilgili bazı ipuçları:

Filografi sanatı için, öncelikle bir filografi tahtası daha doğru bir deyimle sunta tedarik etmeniz gerekmektedir.

Ardından bu suntaya uygun bir kumaş satın almalısınız. Kumaş yerine deri de kullanabilirsiniz.

Filografi sanatı için özel yapılmış başı küçük olan filografi çivileri lazım. Bu çivileri nalbur dükkanlarından temin edebilirsiniz. Ancak her nalburcuda bulamayabilirsiniz. Bu işler için özel, sanat malzemeleri satan merkezlerden tedarik etmeniz daha garanti bir yol olacaktır.

Yine farklı renklerde filografi teli satın almanız gerekmektedir.

Aynı zamanda bu telleri boyamak için sprey gerekmektedir.

Çivilerin arasında telleri kolay yönlendirme işlevi gören biz tedarik etmelisiniz.

Düz tornavida, makas, teller için yan keski, kargaburun ve çivileri çakmak için çekiç gerekmektedir.

Bu malzemeleri tamamladıktan sonra işe koyulabilirsiniz. Öncelikle kafanızda bir motif tasarlayın. Bu motif için suntaya çivi çakmalısınız.

Ancak her motif için, çivi konumları farklıdır. Bu çivi konumlarını yapacağınız motife göre örnek teşkil edecek standartlar vardır.

Bu standartları alabileceğiniz usta kişiler sizi yönlendirecektir. Yeter ki bu işe yönelin. Sizin gibi ilgi duyan çok insanla tanışacaksınız. Onların da yönlendirmesiyle bu sanatı eşsiz bir şekilde yapabileceksiniz. Ve çivileri gerekli yerlere çaktıktan sonra telleri boyayabilecek, işleyebileceksiniz.

Yorum Yapın!