En Son Örgü Modelleri 2018

En son örgü modellerine bir göz atalım dedik ve sizler için bir piyasa araştırması yaptık. Tuhafiyelerin nabzını tuttuk ve yazıyoruz. Yeni örgüler arasında bu sene farklı örgü tekniklerinin bir arada kullanıldığı modellere çok rastladık. Bu durum hem örgülerin kalitesini artırmış hem de insana “ne el işçiliği” dedirtiyor.

Bu örneklerden bazılarını sizinle paylaşmak istedik.

Bunlardan ilki ufak ufak motifler ortaya çıkaran bal peteği örgü modeliydi. Örgülerinizin üzerinde ne kadar nizami durduğunu görünce kendi işinizle gurur duyacaksınız.

Hemen örülme tekniğine geçelim. Kenar ilmekten sonra soldaki iki ilmek sağ işe çaprazlanır. Daha sonra bu iki ilmek sol şişe aktarılır ve bu defa düz şekilde örülür. Sonraki iki ilmek düz örülür. Bu sıra tamamlanır. Daha sonraki sıralarda sağ şişe alınan ilmekler sol şişe çaprazlanır. Sol şişe alınan ilmekler ise sağ şişe çaprazlanır.

Örgülerin omuzlarına, göğüs kısmına, kollarına ekleyebileceğiniz bir diğer motif ise oklava örneğiydi. Bu örneğin yapılışını sizinle paylaşalım istiyoruz.

Önce bir ilmek haroşa örülür. Daha sonra 2 kez iplik şişe sarılır. Sarılan iki iplik de 2 sırada bırakılır. Bu işlemden sonra 3. Sıraya geçilince 5 uzun ilmek alınır. 5 sıra önden ve arkadan düz örülür. Daha sonra 2 sıra düz örülür. Motif ortaya çıkmıştır. Bir sıra daha bu motiften yapmak için tekrar aynı sıralama takip edilir.

Yorum Yapın!