En Son Giyim Yardımı Yönetmeliği

En son giyim yardımı yönetmeliğinin resmi gazete yayınlanması tarihi 9.10.1991’dir. En son giyim yardımı yönetmeliğini incelersek bu giyim yardımının mali değil ayni şekilde yapılacak bir yardım olduğunu görmüş oluruz.

Yapılacak olan giyim yardımında verilecek giyeceklerin kullanım süreleri ve hangi memura ne yardımda bulunulacağına dair bilgiler yönetmeliğin ekinde sunulmuştur. Ayrıca verilecek giyim eşyasının niteliği de bu ekteki tablolarda belirtilmiştir.

Bu yardım alan memurlardan bazılarını şu şekilde söyleyebiliriz.

Açıkta çalışan bir ambar memuruna iş önlüğü, yağmurluk ve ayakkabı verilir. Soğuk yerlerde yani buzhane gibi yerlerde çalışan ambar memurlarına ek olarak bir de kazak verilir.

Bazı işlerde çalışan memurlara önlük verilir. Bu memurlardan biri ebedir. Ebelere ebe önlüğü verilir. Önlük verilen bir başka memur ise hemşiredir.

Üniformalı çalışması gereken bekçilere takım elbise, palto gibi giyim eşyaları verilir.

Veteriner gibi bazı memurlara iş gömleği verilir.

Avukat, hakim, savcı gibi memurlara cüppe giyecek yardımı adı altında verilir.

Ayrıca imam, müezzin, vaiz gibi memurlara cüppe yanında başörtüsü ya da sarık da verilen giyecek arasında yerini alır.

Bu giyecekler ihaleye çıkılarak alınır. Bu giyecekler standart bedenler göz önüne alınarak belirlenir. Ancak standart bedenlerin uygun olmadığı halde bu giyeceklerin diktirilmesi de mümkün olur. Kullanıma ilişkin süreler giyim eşyasının teslim tarihinden itibaren işlemeye başlayacaktır.

 

Yorum Yapın!