Eldiven Lifi Yapılışı ( Anlatımlı)

Evlerin banyo bölümünde çok sıkça ihtiyaç duyulan bir eşya da liflerdir. Vücut temizliğine önem veren kişiler liflere de oldukça değer vermektedir.

Kimi liflerin vücut cildine zarar vermesinden, kızartmasından veya acıtmasından dolayı tercih edilmemesi söz konusudur.

Cilde zarar vermeden nazikçe temizlemek için yün lifler daha sık tercih edilmektedir. Genelde lif modellerinde tığ işi trabzan örgüler tercih edilmektedir.

hem yapılış kolaylığından hem de çeşit çeşit yapılmasından dolayı tercih edilen lif modellerinin yapılışı daha farklı tığ örgüleri ile de şekillendirilmektedir.

Örgü lifi tercih eden kişinin zevkine bağlı olarak gelişen bu desenler örgü esnasında ve sonrasında life katılarak oluşturulabilir.

Lif modelleri yapılışına bir örnek olarak eldiven lifi önerebiliriz. Hem temizleme ve uzanma kolaylığı bazında avantaj sağlayabilir hem de parmaksız olarak kolayca örülebilir.

Eldiven Lifi Yapılışı

Eldiven lifi yapmak için bir yün ip bir de tığ yeterli olacaktır.

İlk önce elin ölçüsü alınarak ilmekler ona göre atılmalıdır.

Zincir çekerek lif örmeye başlanılır.

Belirli bir sayıda zincir çekildikten sonra üst kata çıkmak için trabzan yapılır.

Trabzan yapmak için zincirin bir yanına tığ batırılır ve bir ilmek geçirilir. Daha sonra iki ilmek birden ve son olarak da üç ilmek birden tığdan geçirilir ve ilk trabzan oluşturulmuş olur.

Elin boyutuna göre örülen lif sağ yandan yalnızca baş parmağın çıkarılması için kesme yapılır. (Bu sol el için geçerlidir)

Yukarı doğru giderken diğer parmakların kapalı kalması ve oval oluşturulması için yanlardan birer ilmek eksiltilir.

Bir parça bitirildikten sonra ikinci parça da aynı yöntemle örülerek birbirine dikilir ve sağlamlaştırılır.

Eldiven lif hazır.

 

Yorum Yapın!