Eldiven Lif Yapılışı (Anlatımlı)

En çok yapılan liflerin arasında eldiven örneği gelir. Bugün nasıl yapıldığını kolay anlatımı ile sizlere sunacağız.

Öncelikle 8 adet zincir çekelim ve bir halka oluşturalım. Oluşturduğumuz halkanın içerisine 6 tane fıstık yapalım. Daire tamamlandığında 6 adet fıstık daire oluşacak. Bir adet fıstık yaparak bir üst sırayı oluşturalım. 3 adet fıstığı birlikte kapatalım ve devam edelim.

Arttırma ya da eksiltme yapmaya gerek yoktur. Sıra tamamlandığı zaman yatay şekilde 6 adet fıstık oluşacaktır. Bu sıra 4 sıra yapıldığında başparmak tamamlanmış olur.

Tüm parmakları aynı şekilde oluşturalım. İşaret parmağı 5 sıradan, orta parmak 6 sıradan, yüzük parmağı yine 5 sıradan ve serçe parmak 4 sıradan örülür.

Parmakları birleştirmek için serçe parmaktan başlayalım.  3 adet fıstık yaptıktan sonra bir fıstık daha yapalım. İkinci fıstığı diğer parmakla birleştirerek tüm parmak birleştirme işlemlerini bu şekilde yapalım. Böylelikle 4 parmağı birleştirmiş olacağız.

Tüm sıra tamamlandığında yatay fıstık sayısı 24 olacaktır. Bir sonraki fıstık işlemlerinde 22 ye düşürelim. B işlemi 3 fıstık ile beraber değil 4 fıstık ile beraber yapalım.

Bir sonraki aşamada elinizin ölçüsünü alın. Elinizin büyüklüğüne göre aynı sayılar ile devam edelim. Ya da fıstık sayısını eksiltelim. Toplamda 3 sıra yaptıktan sonra başparmağı da diğer parmaklarla birleştirelim. Son olarak 4 veya 5 sıra örerek eksilte fıstıklar ile eldiven lifimizi tamamlayalım.

Yorum Yapın!