Dantel Yapılışı Anlatımlı

Birbirinden farklı ve şık modellerle evlerimizi süsleyen danteller o kadar işlevsel ki, evlerimizdeki birçok araç ve gereç için kullanılabiliyor.

Masa ve sehpa takımları örtüsü, yatak örtüsü, kırlent kenarları için kullanılmakta, pek çok eşyanın vazgeçilmez süsleyicileri oluyorlar. Peki dantel nasıl yapılır?

Öncelikle bir dantel yumağı satın alacaksınız. Dantel yumakları numaralıdır, ince ve kalın iplerden oluşmaktadır. Öreceğiniz dantelinizin ince ve kalınlığına göre 50, 60, 70 numaralı ipler kullana Dolayısıyla dantel yumaklarını ipçilerden bu numaralara göre tedarik edebilirsiniz.

Bir önemli noktayı hatırlatmakta büyük yarar var. Dantel yumağı alırken satıcının fikirlerine önem verin. Tabi ki onların temel amacı daha çok para kazanmaktır.

Ancak bu konuda gerekli bilgilerle donanmış kişiler olduklarından sizin ip tercihinizde olumlu anlamda yönlendirmeler yapabilmektedirler.

Dantel, tığ ile yapılmaktadır. Bu tığların aynı ipler gibi numaraları vardır. İnce ve kalın olmak üzere ayrılan tığlar 20, 21, 22 şeklinde numaralandırılmışlardır.

Dantel örerken yine temel örgü tekniklerinden yararlanacaksınız.

İlk önce zincir çekmelisiniz. Dantele modeline ve nerede kullanacağınıza göre zincir çekeceksiniz. Daha sonra trabzan ya da tık iğne yapabilirsiniz.

Dantel yapılışı anlatımlı teorik olarak aktarmaya çalıştık. Unutmayın dantel yapılışı anlatımlı olarak bir yere kadar yapılabilmektedir. Bundan sonrası yapacağınız dantel pratiklerine bağlı olacaktır ve biraz da hayal gücünüze.

Yorum Yapın!