Boncuklu Patik Yapılışı (Anlatımlı)

Boncuklu patik yapılışı ile ilgili olarak bir örnek vereceğiz. Öncelikle malzemelerimizi daha sonra yapılışını sizlere adım adım anlatacağız.

Boncuklu Patik Yapımı

malzemelerimiz

1 adet patiklik naylon veya yün ip,

50 numara kalınlığında tığ ve yetecek kadar parlak zevkinize uygun boncuk (ipin rengine uygun olmasına özen gösterin).

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra patiğimizi oluşturmaya başlayabiliriz.  Boncukları rahat geçirmek için ipe boncukların bulunduğu ipi düğümleyin ve yavaş yavaş diğer ipe aktarın.

14 adet trabzan yaparak başa ve sona 3 adet olacak şekilde batıp, yan kısımlardan aynı yere 3’er 3’er arttırma yaparak 8 trabzan yapın. 8 sıra tamamlandıktan sonra ön kısma kenarlardan örneği oluşturmaya başlayın.

5 adet zincir çekin 3 delik alt alta gelecek şekilde dördüncü deliğe batın. 4 adet boncuğu yan yana tığ ile alarak aynı yere tekrar batın. Aynı işleme devam ederek 6 adet boncuklu kafesi tamamlayın.

Kısmı tamamen trabzan örgü ile tamamlayın. Tekrar ön kısma gelince zincir çekin. Boncukların üzerine ve aralarına da batın.

Bir sıra boncuk döşedikten sonra bir sırada boncuklara kafes yapın. Üst kısma doğru 5 sıra boncuk olacaktır. En başa dönerek örme işlemine devam edin. Patik örgüsünü bitirmek için 9 adet boncuklu sıra yapın. Patiğin topuk kısmına boncuk ekleyin. Trabzan ve sık iğne yaparak topuğu sağlamlaştırın.

 

Yorum Yapın!