Amigurumi Oyuncak Modelleri 2018

Bir Japon sanatı olan amigurumi deyince yabancılık çekmenize gerek yok. Çünkü bu sanata hiç mi hiç yabancı değilsiniz. 70’lerin, 80’lerin, 90’ların çocuğuysanız buzdolapların koluna asılan örgü mısır koçanlarından ve yeni arabalara hayırlı olsun hediyesi olarak verilen örme karpuzlardan amiguriminin ne olduğunu hemen anlayacaksınız. Bu satırları okurken gülümsediğinizi biliyoruz.

Çünkü konuya hiç de yabancı değilsiniz. Evet. Aslında yeni aldığınız son model arabaya örgü karpuz hediye etmek istediği için tiye aldığınız babaanneniz usta bir amigurumi sanatçısıdır bir nevi. Bunu öğrendiğiniz iyi oldu. Peki bu kadar aşina olduğunuz amigurumi hakkında bazı bilgiler verelim! İşte amigurumi için ipuçları:

Örgü tekniklerini bilenler amigurumi öğrenirken sıkıntı çekmeyecekler. Dolayısıyla babaannenizden yardım almaktan hiç ama hiç çekinmemelisiniz.

Oyuncak bebeklerden meyve şekillerine kadar istediğiniz birçok tasarımı yapabilirsiniz.

Bunun için öncelikli olarak bir ipliğe ihtiyacınız olacak.

Seçtiğiniz örgü ipliğe göre numaralandırılmış bir tığ temin etmelisiniz.

Dolgu malzemesi olarak, silikon elyaf doğru bir tercih olacaktır.

İğnelerin her çeşidini yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır. Çünkü örneğin bir bebek yaparken göz, ağız gibi ince detayları işlerken bu iğnelerden kullanacaksınız. Tabi oyuncak bir bebek yapmaya karar verdiyseniz plastik göz de tedarik etmelisiniz.

 

 

Yorum Yapın!